Magyarországon 19 percenként egy, naponta 77, éves szinten pedig 28000 ember halála hozható összefüggésbe a dohányzással.
A dohányzás és a halálozások összefüggése
Az égő cigarettában égés közben közel 4000 vegyület keletkezik. Ebből több mint 40 vegyület rákkeltő hatású. Azokban az országokban, ahol népszerű és elterjedt a dohányzás, a dohányzás okolható:
- a tüdőrákos halálozások 90-95 százalékáért
- az idült légúti betegségek miatt bekövetkező halálozások 80-85%-áért
- a szív- és érrendszeri halálozás 20-25%-áért
- az összes rákos halálozás 30-35 %-áért
Magyarországon 19 percenként egy, naponta 77, éves szinten pedig 28000 ember halála hozható összefüggésbe a dohányzással.
Nem azonnali hatás
Az első cigaretta elszívása nem jár a kezdő dohányosnál jó érzéssel, rendszerint köhögés, hányinger, szédülés jelentkezik,még akkor is, ha a dohányzó nem tüdőzi le a füstöt. A dohányzásra rászokott, rendszerese dohányosoknál enyhíti a cigaretta a nikotinhiány miatt fellépő tüneteket, ezért az a téves érzet alakul ki, hogy a dohányzás nyugtató hatású. Az igazán alattomos a dohányzás kapcsán az, hogy a fogyasztó a dohányzás közben nem érzi a nikotin és a dohányzás károsító hatásait a szervezetén, azok évek, évtizedek alatt fejtik ki egészségkárosító hatásukat.
A rendszeres dohányzás hatásai
A dohányzás emberi szervezetre gyakorolt hatásai nem csupán a nikotinnak tudhatóak be: a hosszú távú káros hatásokért felelős, belélegzett kátrány és a CO kötődéseknek jóval nagyobb egészségkárosító hatása van, mint a nikotinfüggőségnek.
A függőség és a nikotin
A dohányzás-függőség kialakulásért a nikotin okolható. A nikotin az egyik legártalmasabb, rendkívül erős addiktív hatású drog, azaz nagyon könnyen vált ki függőséget. Egyes vizsgálatok szerint a legalább napi 4-5 szál cigarettát elszívó dohányosok 85-90%-a válik rendszeres dohányossá, nikotinfüggővé. A dohányzás kapcsán nem ismert olyan nikotin dózis, amely még ne lenne egészségkárosító.
A dohányzás a testi mellet lelki függőséget is okoz. Ez pedig maga a dohányzás szertartása, szeánsza: a reggeli ébredés utáni első cigaretta, a kávé mellé elszívott cigaretták, a dohányosok szociális érintkezése a cigarettaszünetek során, a mozdulatok, szokások mind-mind beépülnek a napi rutinba.

Elvonási tünetek
Pár órával az utolsó elszívott cigaretta után hiányérzet jelentkezik, majd 24 óra elteltével a nikotinelvonás tünetei is megjelennek: ingerlékenység, indulatosság, szorongás, a koncentráció romlása, nyugtalanság, étvágy megnövekedése, székrekedés.
Szokjon le a dohányzásról, tegye meg az első lépéseket a dohánymentes és nikotinmentes herbal heetsek, hevítőrudak használatával